Declarație de intrerupere a comuniunii episcopului Ioan de Doubna

Declarație de intrerupere a comuniunii episcopului Ioan de Doubna
decembrie 11, 2021 Pr. Constantin
In Intreruperea comuniunii

In atenția Inalpreasfintiei sale Ioan de Doubna, Arhiepiscop al Bisericilor Ortodoxe de traditie Rusa din Europa

Occidentala Declarație de intrerupere a comuniunii

În numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh

Episcopii si preoții sunt succesori ai operei mântuitoare a lui Hristos, trimiși să propovăduiască lumii intregi și să boteze in numele Tatălui și al Fiului și al SF.Duh. Hristos a dat aceasta putere ucenicilor Săi, avertizând-ne că vor fi episcopi și preoți nevrednici de vocația lor, așadar trebuie sa fim atenți să urmăm numai episcopi care mărturisesc drept Cuvantul Adevărului , indepartandu-ne de cei care scandalizeaza poporul Lui Dumnezeu. Așadar ceea ce ne face creștini ortodocși , membri ai Bisericii, Trupul lui Hristos, nu este numai ierarhia ci și unitatea in adevărata credința și participarea clerului, monahilor și a laicilor, la credința revelata adica ortodoxia.

Cele mai mici deviatii ale acestei unitati confesionale( schisme,heterodoxie, erezie,inovatii, sacrilegii, ecumenism, etc.) si comuniunea cu cine le profeseaza ne indeparteaza de Imparatia lui Dumnezeu. Dumneavoastra ati demonstrat in acesti ani incepand cu sinodul talharesc din Creta, unde ati semnat documente eretice punand in practica acele decizii, recunoscand ‘’SF.Taine,, administrate in afara Bisericii Ortodoxe, calcand barierele patristice si canonice, introducand in eparhia noastra clerici greco-catolici ca preoti ortodocsi fara Sf. Taina a Botezului si Sf. Taina a Hirotoniei, actiuni interzise de Canoanele:46,47,68 Apostolici, Canonul 19 al Sinodului I Ecumenic, Canonul 7 al Sinodului II Ecumenic, Canonul 95 al Sinodului Trulan, Canonul 7,8 al Sinodului de la Laodiceea, Canoanele 1, 47 ale Sf.Vasile cel Mare. Recunoasteti, savarsind casatorii mixte intre ortodocsi si heterodocsi interzise de Canoanele: Canonul 72 al Sinodului Trulan, V-VI Ecumenic, Canonul 14 al Sinodului IV Ecumenic, Canonul 10,31 al Sinodului de la Laodiceea, Canonul 21 al Sinodului de la Cartagina.

Savarsiti rugaciuni in comun cu heterodocsi interzise de Canoanele: Canoanele 10,11,45,64 Apostolice, Canoanele 2,4 ale Sinodului III Ecumenic, Canoanele 6,9,32,33,34,37 ale Sinodului de la Laodiceea, Canonul 9 a Sf. Timotei al Alexandriei.

Savarsiti Botezul fara intreita afundare contrar Canoanelor 46,47,49,50 Apostolice, Canonul 7 al Sinodului II Ecumenic, Canonul 95 al Sinodului Trulan, Canonul 12 al Sinodului din Neocezareea, Canonul 47 al Sinodului de la Laodiceea, Canonul 47 al Sinodului de la Cartagina, Canoanele 1,91 ale Sf. Vasile cel Mare.

Dumneavoastra ati creat o specie de uniatism calcand in picioare sentimentele noastre si dragostea pentru dreapta credinta. Este momentul asadar sa faceti voia Lui Dumnezeu, cum est definita de Evanghelie si de Sfintele Canoane pentru aceasta si noi crestinii ortodocsi ai Comunitatii Ortodoxe ‘’SF.IOAN GURA DE AUR,, din Busto Arsizio, Italia, cu durere profunda in suflet, intrerupem comuniunea cu dumneavoastra, din cauza tuturor deviatiilor dumneavoastra ecleziologice.

Comments (0)

Leave a reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.